Wednesday, August 13, 2014

Try-it Tuesday: Homemade Larabars *updated 8/14*

Yes, I know it isn't Tuesday, but I tried something new yesterday: Homemade Larabars.
I have been wanting to do this ever since I tried a Larabar and my sister sent me a recipe from her Cross-fit group. I found more recipes online and sucked it up and bought the ingredients at Costco.
Here is the link to the awesome homemade larabar recipes that I used.
Flavors chosen based on the ingredients I had: Cherry Pie, Gingerbread, and Dark Chocolate Brownie.
 I forgot to take pictures during the making of, so I apologize that you have to make-do with the after pics.
They turned out so good!! I'm partial to the Cherry Pie ones -which ironically was the recipe with the biggest substitution. I found a smokin' deal on the Craisins flavored with cherry juice and figured I try that rather than spending a small fortune on dried cherries. So good!! Probably adds a little extra sugar though.
I opted to make these more of a snack-size so I formed them using a 2T scoop which comes out to be approx 1/2 a regular bar size.
My picky eldest happened to be in the kitchen when I discovered a Gingerbread one that had missed getting into the bag -she gobbled it down and pleaded for another. Win for me!! Everyone had a Brownie one for dessert and the kids were begging for seconds. More win!
There are two things I LOVE about these: First, they are made with no added sugars, have lots of protein and fiber, and are in general a great snack option that the kids truly enjoy. Second, the great value -I'm a sucker for a bargain.
At my Costco you can get an 18 count box of Larabars for just under $16 which comes out to just under $0.88/bar. Good price, I'm not arguing that. I just get bored with the lack of flavor options. Enter the plethora of recipe options.
Here is what I purchased from my local Costco (unless otherwise noted):
Dates: about $8 **found a pitted variety for $5 in yesterday's trip to Costco, bought them instead*
Almonds: 3lbs for 15.69 (48 1/4C servings)
Pecans: 2lbs for 13.69 (32 1/4C servings)
Cherry flavored Craisins: 10oz bag for .99 (a deal from the back-rack at QFC) (7 1/4C servings)
*I also got a sack of cashews from Trader Joe's, but did not use them in this round of "baking", so did not count them in the calculations.
I used all of the dates (save for 1/4C): approx $8.00
8 servings of almonds: $2.62
4 servings of pecans: $1.71
4 servings Cherry Craisins: $0.57
I got the equivalent of 19.5 bars with those 3 recipes, so the total comes out to approx $0.66/bar. That's a 25% savings. :)
Granted, I did not include the 2T cocoa powder, 3T chocolate chips, 3/4t ginger, 3/4t cinnamon, and 1/4t cloves. These are all in my regular pantry stock, but I can't imagine they would add more than a couple of cents on per bar.

No comments:

Post a Comment

Thanks for stopping by -comments are appreciated!